barvy potkanu

5. července 2011 v 21:33 |  potkani
Potkani se chovají v mnoha barevných variacích. Rozlišujeme barvy s tickingem a bez tickingu. Barvy s tickingem, tedy tzv. Aguti barvy jsou takové, kde jednotlivé chloupky jsou různobarevně tónovány. Konec chloupku bývá zabarven jinou barvou nebo jiným odstínem barvy, než chlup u kořínku. Non-aguti barvy jsou takové, které mají pouze jeden odstín barvy po celé délce chlupu. Jako další se může vyskytovat tzv. prostříbření, bývá patrné na tmavších barvách a standardem je uznávané pokud barva prostříbřuje rovnoměrně a mimo bílých či štříbrných chloupků se nevyskytují hnědé či rezavé.

Barvy Non - Aguti

Albín (Albino)
U této barvy potkan nevytváří pigment. Barva je čistě bílá a oči jsou světle růžové, pokud má potkan oči tmavší, nejedná se o albína. Takový potkan může na svá mláďata přenášet teoreticky jakoukoli barvu vzhledem k jeho předkům.
Béžová (Beige)
Středně žlutohnědá barva. Nesmí být příliš žlutá ani šedá. Barva je po celém těle potkana stejná. Oči jsou ruby až černé, čím tmavší, tím lepší. Příliš světlé oči jsou chybou.
Buff
Studená béžovošedá barva po selém těle potkana. Tmavě rubínová až černá barva očí, čím tmavší, tím lepší. Ruby oči a světlejší jsou chybou.
Černá (Black)
Temně černá barva po celém těle potkana. Barva očí je vždy černá. Chybou je matná nebo našedlá barva srsti nebo očí. Často se vyskytuje tzv. reznutí, což je dáno z větší části spíše výživou, pozor na tučnou stravu.
Čokoládová (Chocolate)
Barva v odstínu co nejtmavší sytě čokoládové barvy po celém těle potkana stejná. Barva očí je vždy černá. Čokoládový potkan nemůže být zaměňován za černého, kterému se odstín barvy tzv. "nepovedl".
Lila
Dle citace standardu:"Růžově holubí šedá". Barva je stejná po celém těle potkana. Oči jsou tmavě rubínové až černé. Světlejší oči jsou chybou.
Mink (Norek)
Šedohnědá barva s nádechem do modra po celém těle potkana stejná. Barva očí je černá, u znaku solid je povolena i tamvě rubínová. Chybou jsou světlejší oči a absence modrého nádechu.
Americká modrá (American blue)
Tzv. středně břidlicově šedá barva stejná po celém těle potkana. Barva očí je vždy černá. Světlejší oči jsou chybou.
Silver (Stříbrná)
Tato barva je velmi světle šedostříbrná s nádechem do teplého modrého odstínu po celém těle potkana. Podsada je šedostříbrná. oči jsou růžové. Pokud chybí modrý nádech, je to považováno za chybu.
Powder blue (Stříbřitě modrá)
Barva je světlá, studená třpytivě stříbřitě modrošedá po celém povrchu těla. oči jsou tmavě rubínové nebo černé, čím tmavší, tím lepší. Světlejší oči jsou chybou.
Ruská dove (Russian dove)
Dle standardu: "Teplá holubí růžovo šedá, typicky lehce skvrnitá (skvrny mohou připomínat efekt tickingu)." Barva je stejná po celém povrchu těla potkana. Oči jsou černé nebo tmavě rubínové, světlejší oči jsou chybou.
Ruská modrá (Russian blue)
Modrošedá barva s kovovým leskem po celém těle potkana stejná. Barva má být velmi tmavá. oči jsou vždy černé. Chybou je hnědý nádech, světlá barva a oči jiného odstínu a světlejší.
Ruská silver (Russian silver)
Dle standardu: "Světlá studená modrošedá barva se stříbřitě kovovým leskem, typicky lehce skvrnitá (skvrny mohou připomínat efekt tickingu)." Barva podsady je co nejsvětlejší a bříško studeně modrošedé. Barva očí je černá nebo tmavě rubínová, světlejší oči jsou chybou, stejně jako žlutý nebo hnědý nádech barvy srsti.
Platinová (Platinum)
Třpytivá světle šedě holubičí barva s modrým nádechem. Je rovnoměrná po celém povrchu těla potkana. Oči jsou rubínové nebo černé. Rubínové jsou upřednostňovány před černou, ale jejich barva by neměla být příliš světlá.
Champagne (Šampaňská)
Lehce narůžovělá béžová barva po celém povrchu těla potkana. Oči jsou růžové. Jako chyba se označuje příliš žlutý nebo šedý odstín srsti a tmavší oči než růžové.


Barvy Aguti

Aguti (Divoké zbarvení)
Načervenale hnědá barva sytého odstínu. Chloupky mají co nejsytější žlutooranžový ostře ohraničený prostřední pás. Ticking, tedy koneček chloupku, je černý. Podsada je tmavě šedá a bříško stříbřitě šedé. oči jsou vždy černé.
Amber
Světle zlatooranžová barva s krémovou podsadou. Ticking je v barvě slonoviny a bříško je krémové. Oči jsou co nejsvětleji růžové. Červené nebo tmavší oči a příliš žlutý nebo šedý odstín srsti je chybou.
Modrá aguti (Blue aguti)
Středně břidlicová barva chlupu u základu a ostře ohraničeným žlutým až žlutohnědým pásem. Barva tickingu je žlutohnědá. Bříško je barvy břídlice se světle stříbrným tickingem. Oči jsou černé nebo tmavě rubínové. Světlé oči jsou chybou.
Činčila (Chinchilla)
Srst je šedě melírovaného vzhledu. Chlup má prostřední chlup perlový s černým tickingem. Barva podsady je tmavě břidlicově modrá. oči jsou jsou černé nebo tmavě rubínové. světlejší oči, žlutý nebo hnědý nádech je chybou. Ocas je šedě strakatý ci šedý. Tato barva je uznávána pouze se znakem Berkshire. Povolen je i standardní znak blazed nebo spotted.
Čokoládová aguti (Chocolate aguti)
Sytá červenohnědá barva, která je o odstín světlejší než barva Aguti. ticking je žlutooranžový a podsada šedohnědá. Bříško je stříbřitě šedé. Barva očí je vždy černá. Chybou je absence červenohnědého nádechu, kdy je možné barvu zamněnit za barvu Aguti.
Fawn
Sytě zlatavá barva se světle žluto-krémovou podsadou a oranžovým tickingem. Bříško je krémově stříbrné. Oči jsou rubínové až černé, čím tmavší, tím lepší.
Lila aguti
Růžově holubí sedá barva se středně kakaovou podsadou a holubově šedým tickingem. Bříško je stříbrné. Oči jsou tmavě rubínové až černé. Světlé oči nebo jejich růžový či modrý nádech jsou chybou.
Perlová (Pearl)
Světle stříbřitá barva s krémovým nádechem. Podsada je krémová, ticking šedý možno i s teple šeříkovým tónem. Bříško je světle stříbřitě šedé a barva očí je černá.
Platinová aguti (Platinum aguti)
Světlá šedě holubičí barva, která nepostrádá modrý nádech. Barva podsady je světle šedá, ticking světle oranžovohnědý. Bříško je velmi světle teple šedé. Oči má potkan červené až černé, čím tmavší, tím lepší. Růžové oči jsou chybou.
Ruská dove aguti (Russian dove aguti)
Teplá růžovošedá barva s oroanžovohnědým tickingem. Bříško má teplou šedou barvu s nádechem do modra. oči jsou černé nebo tmavě rubínové. Světlejší oči jsou chybou.
Ruská modrá aguti (Russian blue aguti)
Tmavá modrohnědá barva s šedomodrou podsadou a oranžovohnědým tickingem. Barva srsti na bříšku je stříbřitě šedomodrá. Oči jsou vždy černé. Pokud chybí modrý nádech srsti nebo jsou oči světlejšího odstínu, je to považováno za chybu.
Ruská silver aguti (Russian silver aguti)
Velmi světlá šedá barva s lehkým nádechem do modra, co nejsvětlejší podsadou a krémovožlutým tickingem. Bříško je světlounce šedé až bílé. Barva očí je černá. Světlé oči nebo růžový nádech jsou považovány za chyby.
Silver aguti (Stříbrná aguti)
Velmi světle šedá s lehkým modrým nádechem. Podsada je co nejsvětlejší, ticking je žlutooranžový. Bříško je velmi světle šedé až bílé. oči jsou růžové.
Skořicová (Cinnamon)
Barva je teplá červenohnědá se středně šedou podsadou. Ticking má čokoládový odstín. Bříško je stříbřitě šedé. Oči jsou rubínové nebo černé. Barva srsti nesmí mít moc žlutý nebo šedý odstín.
Skořicová perlová (Cinnamon pearl)
Barva srsti je světle zlatooranžovohnědá. 3 ostře ohraničené pásy na jednotlivých chloupcích jsou u kořínku - krémové, uprostřed - modré a hrot chloupku (ticking) je oranžové barvy. Podsada je krémová, bříško světle krémově stříbřitě šedé a oči jsou vždy černé.
Topaz
Srst má co možná nejsytější zlatooranžový odstín. Barva podsady je šedá, bříško má teplou, stříbřitě šedou barvu. Ticking má sytě zlatavý odstín. Oči jsou tmavě rubínové až černé. Čím tmavší, tím lepší. Světlé oči jsou chybou.


Stínované barvy


Tyto barvy zatím připravuju, jen zde vypisuji výčet, který uznává chovatelský standard:

Barmská
Himalájská se znaky
Himalájská černooká
Siamská se znaky
Siamská černooká


Prostříbření (silvered)
V jakékoli barvě se může vyskytnout tzv. prostříbření. Nejvíce je samozřejmě patrné na tmavých barvách. nejedná se o aguti zbarvení. Srst vlastně obsahuje dva druhy chlupů. Bílé nebo stříbrné a pak ty v barvě, ale každý chloupek obsahuje pouze jednu z těchto barev. Jiné barvy krom těchto dvou, jako třeba reznutí, nejsou uznávány.


Zpracováno podle oficiálního STANDARDU BAREV A VARIET POTKANŮ verze k 1.1. 2008

zdroj

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ferdyna ferdyna | 8. července 2011 v 20:00 | Reagovat

některé barvy mi přídou stejné, ale asi jenom kvůli tomu, že potkany nechovám a nezajímám se o ně :-)

2 patek philippe fake watches patek philippe fake watches | E-mail | Web | 15. ledna 2013 v 1:52 | Reagovat

You raise a lot of questions in my head; you wrote a good post, but this post is also thought provoking, and I will have to ponder it a bit more; I will be back soon.
http://www.palewatches.com

3 summer dress summer dress | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 1:30 | Reagovat

Many people will be benefited from your writing. Cheers! It is perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!
http://www.movedress.com/informal-wedding-dress-wedding-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama