Výchova a výcvik psa

6. července 2011 v 11:36 |  psi

1-2 týden

Základním pravidlem u štěňat je vštěpování. Né nadarmo se říká co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Protože co naučíte štěně to nezapomene celý svůj život. Jedině zde můžeme trošku ovlivnit povahové vlastnosti daného psa. Nadání a učenlivost k určitým úkolům odpovídá totiž určitému období věku psa

Kolem 3 týden

Zhruba o kolo 18 dne se štěně naučí používat své smysly jako oči a hlavně tlamičku. Vnímají také už i pohyby. Dobré je už v tomhle věku začít se zvykáním štěněte na člověka.

4 až 7 týden

Je nejdůležitějším obdobím výchovy štěněte. V tomto období získává zkušenosti se získáváním potravy a hlavně společenského chování. Důležité jsou dotykové zkušenosti s lidmi, aby nevznikl pozdější problém s kontaktem s člověkem. Hlavně by se nemělo stát aby štěně zažilo nějakou nepříjemnou zkušenost s člověkem. Mohlo by to mít nevratné špatné následky.

8 týden

Přelomový je 8 týden života, protože štěně se stěhuje od svých rodičů ke svým novým majitelům. V novém prostředí je důležité naučit psa všemu, co mu bude dovoleno a hlavně zakázáno. Štěně vychovávejte pomocí hry, nikoliv pomocí tvrdé drezůry. A při výcviku je důležité psa hlavně neustále motivovat a odměňovat pamlsky. Naučte také štěně rozlišovat, kdy se jedná ještě o hru a kdy hra skončila a naučte psa na příkaz fuj, který použijete když štěně začne projevovat nežádoucí chování. Výhodou je když štěně má možnost ještě po osmém týdnu navštívit své rodiče, aby se naučilo chovat u misky se žrádlem a u her rozeznat kdy jde už o agresivní chování a kdy ne. Dobrý základ úspěchu je mít trpělivost, rozvážnost a hlavně důslednost.


Jízda v autě

Další věcí kterou by měl dnešní pes umět je jízda v autě. Pes by si měl zvykat na jízdu v autě už od štěněte. První jízdy v autě by neměli bát delší jak 5-10 minut. Nikdy nekrmte psa před jízdou hrozí pozvracení. První jízdy autem se často neobejdou bez pozvracení. Pes by neměl vnímat cestu autem jako za trest proto psa po každé jízdě odměníme a nebo ho vysadíme na mu příjemném místě. První jízdy by bylo dobré kdyby řídil někdo jiný a pes byl po boku svého majitele. Nový zážitek nebude pro psa tak stresující.

Chůze na vodítku

Věk psa při učení na vodítku nemá žádný vliv. Podstata úspěchu je přesvědčit psa že obojek a vodítko nevyvolává tah samo o sobě, ale že si tyhle pocity způsobuje samotný pes. Dobré jsou pro začátek stahovací obojky. Jak si pes ujasní tuhle zkušenost tak se nechá vodit na vodítku. Když nasadíte psovi obojek a má snahu si ho sundávat, zkuste ho zaujmou mluvením nebo nějakou hrou. První vodítko by mělo byt pevné a špatně překousnutelné a ne příliš dlouhé. Psa voďte vždy po levé straně. A ze začátku se nechte od psa vést a občas ho odměňte. Jakmile si pes zvykne na vodítko, určujte směr chůze. Hlavně nestrhávejte silným trhnutím psa k sobě. Poslední radou je aby jste nedovolili psovi kousat vodítko a ani si sním nijak nehrálo.

Sedni

Sezení psa je postoj pro psa příjemný, proto není těžké ho psa naučit. Skloňte se k psovi a přitlačte mu rukou zadek k zemi. Samozřejmě použiji příkaz sedni. Když si štěně sedne okamžitě ho pochvalte nebo odměňte pamlskem. A dejte mu volno. Zkoušejte příkaz v různých situacích například při chůzi na vodítku a nebo při odnaučování psa skákat na lidi. Na příkaz sedni by měl pes zůstat sedět nejméně deset vteřin.

Přivolání

Přivolání je také jednou z velmi důležitých dovedností psa. Někteří psi se tohle učí rychle, protože přijít na zavolání vůdce smečky, kterým by jste měli být rozhodně vy, je pro psa přirozené. Také je pravidlo, čím je pes mladší jeho chuť být u majitele je větší. Na psa volejte bud jeho jménem a nebo přidejte příkaz ke mně. Příkaz opakujte tak dlouho, než k vám pes přijde, pak ho opět rychle odměňte a pochvalte. Nikdy však nechoďte psovi naproti. Zůstaňte stát dokud sám nepříjde. Pokud se stává, že pes nechce na přivolání neustále přijít musíte přijít na důvod. Může se jednat o to, že k vám nemá potřebnou náklonnost a nebo nerozumí vašemu příkazu nebo z Vás má strach. Někdy je potřeba psovi připomenout svoji autoritu. Můžete ještě vyzkoušet přivolání za pomocí vodítka. Dejte si psa na delší vodítko a mírně za něj zatahejte, když použijete příkaz ke mně. Opakujte dokud si pes neuvědomí co po něm chcete.

Chůze bez vodítka

U štěnat jde především o to aby se pes uměl pohybovat pouze v blízké přítomnosti svého pána. Nikdo přeci nechce aby mu štěně uteklo a něco se mu přihodilo. Nejlepší je tohle cvičit někde na louce kde psa nerozptilujte plno nových věcí a nemůže se mu nic stát. Jednodušší to mají ti ke kterým pes cítí silnou náklonost. Nechte psa běhat bez vodítka jděte klidně dál a psa přivolávejte. Opět bud jménem nebo povelem ke mně a poklepejte při tom rukou na svoji levou nohu. Pokud pes běží na opačnou stranu nechoďte za ním. Dobrá je i hra na schovku, aby pes pochopil že je lepší když si sám hlídá vaši přítomnost a nevzdaluje se příliš daleko.

Zůstaň

Zůstaň je perfektní příkaz, který určitě využijete. Měl by se hlavně využívat pokud chcete aby pes zůstal někde sám a neodběhnul někam, kde by na něj číhalo nebezpečí. Také velmi výhodný doma, pokud pes nesmí do některé z místností nebo jestli naopak má v některé zůstat. Učit psa to můžete pomocí gesta rukou. Když chcete aby pes zůstal na místě řekněte povel zůstaň a jednou rukou ukažte proti němu. Jako stůj. A snažte se psa okamžitě zastavit na místě kde stojí. Když se štěně zastaví dejte ruku zpátky k tělu. Rukou můžete i mírně zatlačit proti směru štěněte. Nezbývá nic jiného než to neustále opakovat, než pejsek nezůstane sedět na zemi. Já osobně to zkoušel na louce, kde je klid a psa nic nerozptyluje. Když už si sednul opakoval jsem příkaz zůstaň a pomalu ustupoval dál od psa. Vzdálenost se neustále zvětšovala. Samozřejmě pak psa zavolejte když už jste dostatečně daleko a nezapomeňte na odměnu. Měl by přiběhnout k levé noze. viz. Přivolání psa.

Čistotnost

Čistotnost je také jedna z důležitých věcí. U výchovy psa který má být veden k čistotě se chce obalit velkou dávkou trpělivosti. Klíčem k čistotě je hlavně vaše důslednost. S touto výchovou by měl začít už majitel psa od kterého si ho pořizujete, protože se základy se musí začít hned od malička. Dobrým pomocníkem je sestavení časového plánu. Prvním dobrým krokem je naučit psa pravidelně jíst a pít. Přičemž platí že pití by měl mít pes přístupné po celý den a jídlo by měl obdržet jen v určitý čas a na určitou dobu. Tím se pes respektive štěně naučí sníst jídlo když ho dostane. Krmení se ještě budu zabývat ale štěně asi do půl roku by mělo dostávat zhruba 4 krát denně. Další dobrá rada jak naučit psa čistotě je hned po dojedení jídla vzít pejska do náručí a odnést ho na místo kde má vykonávat svoji potřebu. Nejlépe aby tam byl už pozůstatek nějaké té loužičky nebo h.... a nechte ho najít si v této blízkosti své místo kde vykoná svoji potřebu. Samozřejmě když štěňátko splní co se po něm očekávalo opět pochvalte a odměňte pamlskem. Nezapomeňte psa vyvenčit hlavně ráno, bude vám vděčné a vy budete spokojeni že nebude loužička kde nemá. V pozdějším věku pokud psa budete mít v bytě sám se naučí si říct že potřebuje vyvenčit. Se začátku když je štěně menší je potřeba venčit hodně často a stává se že se to pokaždé nestihne proto je dobré mít štěňátko v místnosti kde není koberec a podlaha se může lehce vyčistit. Z mnoha důvodů je dobré umístit štěně do místnosti kde spíte nejlépe vedle postele. Také štěně pozorujte a když vidíte, že se chystá vykonat svoji potřebu ihned ho vezměte a odneste na správné místo. A ještě jednou nezapomeňte odměňovat a chválit.

Neskákat na lidi

Dalším velmi hojným a nepříjemným zlozvykem je skákání na lidi. Ze začátku to může být sice milé, ale až pes vyroste a ušpiní kolemjdoucí kalhoty blátem s kaluže určitě mi dáte za pravdu, že to nic příjemného ani pro jednoho z Vás nebude. Začít by jste měli nejprve u sebe, psa nepovzbuzujte aby na vás jenom tak skákal. Musíte dát pejskovi najevo že se nezdraví skákáním. Když už na vás vyskočí, dejte mu najevo že se vám to nelíbí. Bud příkazem FUJ, který využijete pokaždé, když pejsek dělá něco co nemá. Také můžete rychle ustoupit a nebo jemně psa odstrčit. Musíte si ale najít jiný způsob jak pejska pozdravit. Jaký způsob si vyberete je už jenom na vaši fantazii. Já jsem třeba pro, aby pes počkal, až se k němu sami sehnete a pohladíte ho nebo ho zasypete láskyplnými pusinkami.

Příkaz Štěkej

Štěkání na povel se dá naučit pomocí jídla a pamlsků. Nechte psa vyhladovět a před tím než mu dáte jídlo opakujte povel na který chcete aby reagoval. Například štěkej. Provokujte psa tím, že mu jídlo budete dávat těsně před čumák ale nedovolíte mu si ho vzít. Až najednou zaštěká. Pokud nezaštěká chvilku to zkoušejte a pak jídlo odneste a zkuste to za chvíli znovu. Po zaštěkání mu ihned dejte jídlo. Až to zvládá s jídlem zkoušejte to za pamlsky, postup je stejný. Nakonec by měl reagovat pouze na povel. Nevýhodou tohoto může být, že se pes naučí štěkat když něco potřebuje. I když zase taková nevýhoda to asi není. Pozor si dejte aby pes v žádném případě u štěkání nevrčel a nebo vykonával jinou nežádoucí činost. Pes by měl u tohoto povelu sedět.

Žebrání, kradení, požírání odpadků

Jedná se o nepříjemné vlastnosti, které si psi rádi osvojují. Nikdo by přeci nechtěl aby jeho pes snědl něco co by mu uvízlo v krku a nebo se mu po tom udělalo zle nedejbože se něčím přiotrávil. Co se týká žebrání, moje rada zní nevšímejte si toho. Prostě dělejte že to nevidíte. Když se bude snažit vyskočit na stůl nebo podobné věci použijte opět příkaz fuj. Při jídle najděte pro psa místo, kde má zůstat ležet než dojíte. Snažte se aby ostatní lidé dodržovali to samé a nepovzbuzovali psa k žebrání. Pokud už pes krade, snažte se ho při tom přistihnout a potrestejte ho. Dobrým trestem je že musí na chvíli z domu nebo z místnosti kde něco ukořistil. Samozřejmě používejte příkaz fuj. Můžete si pak ověřit jestli už nekrade tím, že ho schválně necháte v místnosti, kde na stole jako by náhodou necháte maso. Správně by si pes neměl dovolit vzít cokoli se stolu.

Zdroj

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ferdyna ferdyna | 8. července 2011 v 20:02 | Reagovat

Já by jsem na ně stejně nebyla tak důsledná..hlavně když by byli ještě štěně..myslím, že když by jsem měla psa, tak by to byl pěkný rozmazlený hajzlík :-?

2 natalie natalie | 4. září 2011 v 12:22 | Reagovat

:-)  :-(  ;-)  :-D  8-O  8-)  :-?  :-x  :-P  :-|  :-!  ???  :D  [:tired:]  O_O                                                                                               ppeknej :-)  :-(  ;-)  :-D  8-O  8-)  :-?  :-x  :-P  :-|  :-!  ???  :D  [:tired:]  O_O

3 BishopJuana BishopJuana | E-mail | Web | 14. září 2011 v 2:56 | Reagovat

I guess that to receive the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> from creditors you ought to present a firm reason. However, one time I've got a sba loan, just because I wanted to buy a building.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama